Andrzej Kluska łuki historyczne, drewniane, repliki różnych typów łuków


Idź do treści

Cieciwy

Technologia

Obecnie na cięciwy stosuję nici sztuczne i naturalne, takie jak:

  • Fastflight - wyróżnia się on tym że jest prawie nie rozciągliwy co znacznie polepsza dynamikę łuków.
  • Dacron - jest barcziej rozciągliwy przez co zmniejsza efekt tzw. "kopania" w łukach w których efekt ten występuje.
  • Dratwa lniana - stosowana najczęściej w replikach cięciw. Jest to nić którą używano w średniowieczu, głównie w Europie do wyrobu cięciw, do łuków prostych, takich jak: longbow, łuk płaski, łuk wawelski. Dratwa lniana jest trochę cięższa i mniej wytrzymała od nici sztucznych i trzeba użyć więcej nici do jej zrobienia, co powoduje zwiększenie jej grubości a w efekcie lekkie spowolnienie łuku.


Rodzaje cięciw:

  • Flamandzka - robiona ręcznie bez używania jakichkolwiek maszynek. Cięciwa tego typu charakteryzuje się specyficznym splotem (podobnym do skręconej liny) który powoduje zminimalizowanie drgań i naprężeń podczas strzelania. Dzieje się to za sprawą odpowiedniego skręcenia włókien, nie może on byś za mocny bo wtedy cięciwa sprężynuje, jak również za słaby bo wtedy cięciwa będzie lekko osłabiona i nie stabilna. Uważam że dobrze skręcona cięciwa tego typu poprawia dynamikę łuku.
  • Cięciwa robiona na maszynce - nici nawija się na specjalnej maszynce, ustawionej do odpowiedniej długości cięciwy dopasowanej do łuku, następnie robimy wzmocnienia w miejscu gdzie będą pętelki oraz owijki. Cięciwy tego typu po zdjęciu z maszynki trzeba odpowiednio skręcić przed nałożeniem na łuk.Powrót do treści | Wróć do menu głównego